POMAGAMY OSOBOM POKRZYWDZONYM PRZESTĘPSTWEM

 

 

 

 

 

Od 21 lat obchodzimy w Polsce Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw, przypadający 22 lutego. Co roku w tym czasie Ministerstwo Sprawiedliwości koordynuje obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (19-23 lutego).

 

W akcję włączają się sądy, prokuratury, komendy policji, prawnicze samorządy zawodowe oraz organizacje pozarządowe w całej Polsce. Wszędzie tam osoby dotknięte przestępstwem mogą otrzymać bezpłatną poradę.

Instytucje, które dołączą do obchodów, organizują punkty informacyjne, a na swoich stronach internetowych umieszczą informacje o miejscu i godzinach ich funkcjonowania.

Przez cały rok osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą zgłaszać się do placówek finansowanych ze środków Funduszu Sprawiedliwości. To miejsca, w których można uzyskać bezpłatną, szybką i profesjonalną pomoc. Jest to wsparcie prawne i psychologiczne, a w razie potrzeby również pomoc materialna, dostosowana do potrzeb.

Wykaz placówek znajduje się na stronie Funduszu Sprawiedliwości:

https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/

Do błyskawicznego kontaktu służy również całodobowa ogólnokrajowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym (+48 222 309 900) oraz specjalny adres e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest wydarzeniem, którego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem, znalezienie profesjonalnego wsparcia oraz zasięgnięcie fachowej i bezpłatnej porady.

W ramach powyższej inicjatywy w dniach od 19 do 23 lutego 2024r. w Okręgowym Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Krośnie i w Lokalnych Punktach Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w: Brzozowie, Jaśle, Lesku i w Sanoku, udzielane będą porady prawne, psychologiczne, a w razie potrzeby również pomoc materialna, dostosowana do potrzeb.

W czasie trwania niniejszego Tygodnia w siedzibie Okręgowego Ośrodka i w Lokalnych Punktach osoby pokrzywdzone będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad i informacji podczas dyżurów pełnionych przez specjalistów: prawników, psychologów, psychoterapeutów, osoby pierwszego kontaktu i Koordynatora projektu oraz udzielane będą konsultacje online (za pośrednictwem środków łączności na odległość, takich jak Internet,  telefon: 531 995 236):

1.            Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Krośnie   
ul. Augusta Lewakowskiego 25,  38-400 Krosno      
poniedziałek  13-20
wtorek 7-14
środa 13-20
czwartek 7-14
piątek 7-14
sobota 7-12

2.            Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Brzozowie
ul. Mickiewicza 26, 36-200 Brzozów       
wtorek 8-13,  piątek 15-20

3.            Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Jaśle
ul. Tadeusza Kościuszki 37, 38-200 Jasło   
poniedziałek 7-12,  czwartek 15-20

4.            Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Lesku
ul. Wincentego Pola 1, 38-600 Lesko          
wtorek 15-20,  czwartek 7-12

5.            Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem  w Sanoku            
ul. Adama Mickiewicza 29, 38-500 Sanok  
środa 7-12,  piątek 15-20